Zmiany w Kodeksie Pracy 2023

W 2023 roku mają wejść w życie  nowelizacje kodeksu pracy. Wiele nowych przepisów wymusza prawo unijne.

Pracodawcy będą mogli stosować pracę na odległość na stałe na podstawie kodeksu pracy, a nie specustawy covidowej. Zatrudniony będzie mógł wykonywać obowiązki pracownicze całkowicie lub częściowo poza siedzibą firmy ( w swoim domu). Miejsce wykonywania pracy trzeba będzie ustalać z zatrudniającym. Reguły wykonywania obowiązków pracowniczych w formie  zdalnej mają być określane w porozumieniach zawieranych ze związkami zawodowymi lub w regulaminie. Ustawa przewiduje ,że firma ma zapewnić zatrudnionemu materiały i narzędzia niezbędne do pracy zdalnej oraz pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług dostępu do Internetu. W tym celu będzie można ustalić  ryczałt, którego wysokość ma odpowiadać kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaną pracą w domu.

Nowe przepisy umożliwią też wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnie na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Według nowelizacji pracodawca co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy  zdalnej m.in. rodzicom ,którzy wychowują dziecko do 4 . roku życia, rodzicom i opiekunom , którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba, że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanych przez pracownika , np. służb mundurowych.


Speak Your Mind

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>